Δυνατότητα απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης
Αρχική / Νέα - Ανακοινώσεις / Δυνατότητα απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης

Δυνατότητα απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών παρέχει τη δυνατότητα απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης στους επιτυχόντες φοιτητές που έχουν το δικαίωμα σύμφωνα με όσα ορίζονται στο Άρθρο 35, του ν. 4485/2017.

• Από τα τέλη φοίτησης σε προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών, απαλλάσσονται οι φοιτητές ΠΜΣ, των οποίων το ατομικό εισόδημα, εφόσον διαθέτουν ίδιο εισόδημα και το οικογενειακό διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς, το μεν ατομικό το 100% (8.777 ευρώ), το δε οικογενειακό το 70% (6.143,90 ευρώ) του εθνικού διάμεσου διαθέσιμου ισοδύναμου εισοδήματος.
  • Η χρήση του δικαιώματος απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης σε ΠΜΣ γίνεται μόνο μία φορά.
  • Οι απαλλασσόμενοι φοιτητές δεν ξεπερνούν το 30% του συνολικού αριθμού των φοιτητών που εισάγονται στο ΠΜΣ.
  • Αν οι δικαιούχοι υπερβαίνουν το ποσοστό, επιλέγονται με σειρά κατάταξης (έως το 30 %) ξεκινώντας από αυτούς που έχουν το μικρότερο εισόδημα.
  • Σε περίπτωση που κατά τον υπολογισμό του ανωτέρω ποσοστού προκύπτει δεκαδικός αριθμός, αυτός στρογγυλοποιείται στην προηγούμενη ακέραιη μονάδα, όταν είναι κάτω του μισού (0,5) και στην επόμενη ακέραιη μονάδα, όταν είναι μισό (0,5) ή άνω του μισού.
  • Δεν δικαιούνται απαλλαγή όσοι λαμβάνουν υποτροφία από άλλη πηγή.
  • Δεν δικαιούνται απαλλαγή οι επιλαχόντες στα προγράμματα παρά μόνο οι επιτυχόντες.
  • Η Επιτροπή επιλογής μπορεί να ζητά συμπληρωματικά, όποιο άλλο δικαιολογητικό κρίνει απαραίτητο.